mobilizace páteře - MSZ

Terapie
masáže
napravování
Přejít na obsah
Mobilizace páteře, žeber a kloubů
(Dornova metoda - měkké techniky)

Napravování pohybového aparátu je metoda, která se věnuje manuálnímu napravení jednotlivých kloubních spojení do správné polohy. Techniky jsou vykonávané buďto samotným terapeutem (klasická americká škola chiropraxe) anebo s aktivní spoluprací pacienta (Dornova metoda).
Odborné znalosti jsem získal především na kurzu Dornovy metody a na kurzu chiropraktika Zdenko Gašperáka z Liptovského Mikuláše.
Všechna ošetření provádím jemně a šetrně, bezbolestně, s vyloučením prudkých "škubavých" mechanismů.
Chiropraxe vychází z představy, že jakýkoliv posun či funkční blokáda kloubu mají za následek narušení pohyblivosti v daném segmentu, ale i v segmentech okolních. Spouští se tak dominový efekt dalších změn ve smyslu změny svalového napětí, funkce vnitřních orgánů a bolesti. V souvislosti s chiropraxí lze hovořit především o tzv. mobilizaci, manipulaci a technikách měkkých tkání.
Mobilizace je šetrná rehabilitační technika na obnovu pohyblivosti příslušného kloubu kde došlo k funkční poruše, blokádě. Jde o jemné opakování pohybů ve směru omezení pohybu kloubu a to po dosažení předchozího předpětí.
Manipulace je technika postavená na stejném principu jako mobilizace, avšak používá se lehkého a šetrného nárazu po dosažení potřebného předpětí na konci hybnosti kloubu.
Měkké (mobilizační) techniky jsou velmi uznávanou metodou v léčbě a prevenci poruch pohybového aparátu. Tato metoda pracuje s tzv. měkkými tkáněmi, což je kůže, podkoží, sval, svalová povázka a úpony. Měkké tkáně jsou při pohybu navzájem provázány a dochází mezi nimi ke vzájemným posuvům.
V důsledku přetížení, úrazů, vadného držení těla a při větší statické zátěži (např. při sezení u počítače) dochází k bolestivým změnám v měkkých tkáních a k jejich vzájemnému nesouladu. Měkké techniky optimalizují vlastnosti měkkých tkání zejména pomocí tření, protahování, řasení a tlaku. Nejedná se o masážní techniku, ale o součást manuální terapie, při které terapeut uvolňuje svalové spasmy, odstraňuje bolestivé reflexní změny ve svalech a okolních strukturách a zvyšuje pohyblivost kloubů. Terapie se provádí na sucho a postupuje se od povrchových vrstev k hlubším.
Domova metoda je druhem jemné a velice šetrné manuální terapie, kterou se lze snadno naučit a používat. Klouby a obratle jsou pomocí této metody bezpečně a na milimetr přesně uvedeny do správné polohy. Děje se to dynamicky, za aktivní účasti pacienta, a tedy přirozeným, volným pohybem člověka. Například při napravování nesprávných poloh obratlů se tímto pohybem obchází svalová ochrana a jemným tlakem tak může být obratel nebo kloub opět přiveden do správné polohy bez nežádoucích vedlejších účinků. Tento pohyb navíc zabraňuje jakémukoli vysunutí z normální polohy.

Co se dá řešit těmito postupy ?
obtíže velmi často způsobující bolesti hlavy, točení hlavy, pocity nejistoty, pocit na zvracení, tlak za očima, napětí v oblasti šíje, zátylku a temene...
bolesti vystřelující podél žeber, svírání hrudníku, zejména při nádechu apod.
bolesti v kříži s propagací do končetin, kyčlí, ale i třísel
bolesti kyčle, kolene, kotníku, prstů, zápěstí, lokte, ramene...
dále pak špatné držení těla, mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou, nestejná délka končetin (kratší/delší noha), problémy při chůzi, vybočení pánve, kostrče, vyskočená (zablokovaná) žebra, vytáčení chodidel dovnitř nebo ven, problémy s otěhotněním, sexuální dysfunkce, menstruační problémy, halux valgus - vybočený palec

Četnost ošetření
Je to velmi individuální, nicméně by se již po 2-3 ošetřeních měl dostavit jistý úspěch. V některých těžších případech by měl nastat maximálně po 5-6 ošetřeních. Pokud k tomu nedojde, měli bychom dále zkoumat, zda se za tím neskrývají hlubší emocionální problémy, nebo zda se při běžných pohybech neobjevují některé zlozvyky, které znovu vyvolávají nesprávnou polohu. Zpočátku je optimální ošetření alespoň jednou týdně, ve vleklých a těžších případech, může léčenítrvat i několik měsíců.

Pro koho je tato metoda vhodná?
Ošetřeni mohou být v podstatě všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Pro imobilní pacienty se tato metoda používá jen velmi omezeně, protože během ní je nutný aktivní pohyb pacienta. Jako všude i tady platí: pokud se terapeut se všíobezřetností rozhodne, že by chtěl takovému pacientovi pomoci, smí ošetřit vlastně téměř vše.

Kontraindikace
Náchylnost ke zlomeninám, například po léčbě kortizonem, nebo náchylnost ke krevním výronům;
osteoporóza v pokročilém stadiu;
akutní záněty: zde je třeba počkat, až zánět odezní;
vyhřezlé ploténky;
Bechtěrevova nemoc: obratle nesmí být ošetřovány, když jsou srostlé, možné je však ošetření kloubů;
nehody: zlomeniny musejí být nejdříve doléčeny;
pacienti s rakovinou: nutná předchozí konzultace;
po operacích plotének opatrně začínat teprve po asi 4 týdnech;
po operacích kyčelních kloubů rovněž asi po 4 týdnech, ale je třeba se bezpodmínečně vyhýbat intenzivní vnitřní rotaci kyčelního kloubu.



Návrat na obsah